Ana Sayfa  Sohbet  Şarkı Sözleri  Sağlık  Fıkralar  Arama İletişim

Menü

   Ana Sayfa
 Ask Sözleri
 Bebek İsimleri(Erkek)(erKeK
 BedavaChat
 Burclar
 Chat Sitesi
 Chat Sitesi
 CiLt Bakımı
 DamarSozLer
 Dini iSLam BöLümü
 Dizi izLe
 DoSt Sohbet
 Facebook
 GeLinLik ReSimLeri
 Gercek İtiraflar
 Güzel SözLer
 Haberler
 Komik FikraLLar
 Komik ReSimLer
 Komik VideoLar
 Komik YazıLar
 Kurtce Video
 MeSSenGeR
 Mp3 Videolar
 Orgu CeSitLeri
 OyunLar
 ProgRamLar
 ReSimLer
 Rüya TabirLeri
 SagLıkLı YaSam
 Sarki SozLeri
 Sohbet Chat KanaLari
 Sohbet Siteleri
 Sohpet SiteSi
 Video Mp3
 Yemek Tarifleri
 ŞiirLeR
  İletişim

 Newroz Kutlamalari Neden YaSakLandi Newroz OLayLari Sebebleri

Okunma

2026

 

Kurtlere Neden Newroz yasakLandi YasakLanan newrozu Kurtler OLay cıksa Pahasina Kutlamalarını Surdurdu Tayip Erdogan YasakLadigin Newrozu Kurtler Kutladi Devlet Otoritesini Dusurdugunun Farkındamisin

KENT MERKEZİ RENK CÜMBÜŞÜNE DÖNÜŞTÜ

"Teslimiyet ihanete, direniş zafere götürür", "Rêber nevîyê Kawa, geş bike dîsa agirê Newroz'ê bişewtîne zalimê Dehaq", "Size bu dünyayı ters yüz edeceğiz", "Êdî bes e an azadi an azadi" pankartları açıldı. Alana gelen iki gözlemci grup da İtalyanca, Kürtçe, İngiliz, Türkçe, yazıların yer aldığı "tüm tutsaklar serbest bırakılsın" pankartını açtı. Renk cümbüşüne dönen kentte, binlerce kişi davul-zurna eşliğinde Newroz'u kutlamaya başladı.

Kutlamalara BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, Hakkari Belediye Başkanı Fadil Bedirhanoğlu, BDP Hakkari İl Başkanı M.Sıddık Yıldırım, İHD MYK üyesi Şevket Akdemir, İl Genel Meclisi Başkanı Ferzende Yılmaz, BDP PM üyesi Kibriye Evren, Hakkari Emek ve Demokrasi bloğu üyesi sivil toplum örgütü temsilcileri ile İtalyan ve Almanya'dan gelen gözlemci gruplar, barış anneleri ile yaklaşık 30 bin Hakkarili katıldı.

KÜRTLERİN TALEPLERİ İÇİN İMZA STANDI AÇILDI

Kürt kimliğinin ulusal güvence altına alınması, Kürtçenin resmi dil olması ve okullarda Kürtçenin eğitim dili olarak güvence altına alınması, Kürt halkının kendi kendini yönetmesi, Kürtlerin örgütlenme hakkının güvence altına alınması talebi ile miting alanının değişik noktalarında imza standları açıldı. Başta BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Hakkari Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu olmak üzere kentin bütün seçilmişleri imza atarken, imzaların TBMM'ye gönderileceği açıklandı.

Kabalığın toplanmasının ardından Newroz ateşi, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve BDP İl Başkanı Yıldırım tarafından yakıldıktan sonra etkinlikler başladı. Toprak saha ve çevresinin tamamen dolduğu alanda binlerce kişi, alanda çalınan müzik ve okunan Kürtçe şarkılara eşlik ederek halay çekti.

TERTİP KOMİTESİNDEN HALKA TEŞEKKÜR

Saygı duruşu ile başlayan programın açılış konuşması Newroz Tertip Komitesi Başkanı Lokman Abi tarafından yapıldı. Abi, burada yaptığı konuşmada dün Batman’da DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk’e yapılan saldırı kınadıklarını belirterek, Newroz coşkusuna ortak olan bütün Hakkarililere teşekkür etti.

"BASKILAR HALKA GERİ ADIM ATTIRMAZ"

Daha sonra Hakkari Emek ve Demokrasi bloğu üyesi sivil toplum örgütü adına söz alan KURDİ-DER Hakkari Şubesi Başkanı Vasfi Ak 2012 Newroz’unun barışa ve kardeşliğe vesile olmasını isteyerek, Newroz’u yasaklamanın Kürt halkına geri adım attırmayacağını söyledi.

"SAMİMİ İSENİZ ZİNDANLARI BOŞALTIN"

Ak’tan sonra söz alan KESK Hakkari Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Metin Demirer, Newroz’un ezilen ve sömürülenlerin isyanı olduğunu ifade ederek, “Kürt halkı 2012 Newroz’u ile AKP’nin uyguladığı baskı politikalarına son vermiştir. Buradan AKP’ye şu çağrıyı yapıyorum çözüm yasaklamada değil çözüm demokratikleşmededir. AKP çözümde sammi ise zindanları boşaltmalıdır.”dedi.

"YASAKLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

Daha sonra konuşan BDP Hakkari İl Başkanı M. Sıddık Yıldırım yıllardır kutladıkları Newroz Bayramının AKP tarafından yasaklanmak istendiği söyleyerek, AKP’nin bu isteğinde başarılı olmadığını kaydetti. Yıldırım baskılara boyun eğmeyeceklerini ifade ederek, “Yıllardır Kürtlere uygulanan tutuklama ve baskılar sonuç vermedi. AKP Kürt halkının örgütlü mücadelesini görüp ona göre davranmalıdır.”dedi.

"NEWROZ DİRENİŞİNİ SELAMLIYORUM"

BDP BP Üyesi Kibriye Evren de yaptığı açıklamada Newroz’u yasaklamanın Kürtlere geri adım attırmayacağını ifade ederek, “Hakkari’den İstanbul, Diyarbakır ve diğer kentlerinde Newroz’u kutlamak için direnişe geçen herkese selamlıyorum.”dedi.

"TÜRK'E SALDIRAN ZİHNİYETİ LANETLİYORUM"

Hakkari Belediye Başkan’ı Fadıl Bedirhanoğlu ise konuşmasına İtalya ve Almanya’dan gelip Hakkari’deki Newroz  Kutlamalarına katılan heyetlere teşekkür etti. Bedirhanoğlu, Newroz yasaklarına değinerek, “18 – 20 Mart tarihlerinde kutlanmak istenen  Newroz’a izin vermeyen zihniyeti lanetliyorum. Batman’da DTK Eş Genel Başkan’ı Ahmet Türk’e yönelik yumruklu saldırıyı yapanları ve o saldırının arkasında duran zihniyeti lanetliyorum. Kürt halkının temsilcisi Sayın Abdullah Öcalan’dır Daha önce nasıl onunla görüştüyseniz bundan sonra da onunla görüşeceksiniz."şeklinde konuştu.

KURT BARIŞ GÜVERCİNLERİNİ UÇURDU

BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt da, siyah ve beyaz renkli iki güvercin uçurdu. Kürtçe konuşan Kurt, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in "Nevruz gününde kutlanmalıdır. Erken kutlamalara müdahale edilecektir" açıklamalarını eleştirdi. Kurt, "İçişleri Bakanı Naim Şahin diyor ki; Nevruz provoke edileceği için erken kutlamalara izin vermedik. Biz de biliyorduk AKP'nin bu nevruzu provoke edileceğini. Newroz'da çıkan olayların tek sorumlusu AKP hükümeti ve Bakan Şahin'dir. DTK Genel Başkanı Türk'e yumruklu saldırıyı düzenleyen zihniyeti kınıyoruz. Bunun emrini veren AKP'dir. Yüksekova ve Cizre'deki ; olaylarda yaralanan polislerin katilleri Başbakan Erdoğan'dır. Bizler ne Kürtler'in, ne de Türkler'in ölümünü istemiyoruz. Kürt halkı barış istiyor. Ahmet Türk şu an dimdik ayaktadır. Halkının arasında halayın başını çekiyor. Bizi vurmayla, baskıyla bitiremeyecekler. Şu ana kadar tank, top ve uçaklar Kürtleri bitiremedi. Hakkari halkı, yurtsever bir halktır. Kürt halkı kendi kendini yönetecektir" dedi.

Konuşmaların ardından İtalya ve Almanya'dan gelen gözlemci heyet halkı selamlayarak Hakkari halkının Newroz'unu kutladı.

Kurt'un konuşmasının ardından kutlama yerel müzik gruplarının verdiği konser ile devam ederken, Kutlamalara katılanların yöresel kıyafetleri alanda renk cümbüşü oluşturdu.

Hakkari'deki Newroz kutlaması olaysız bir şekilde sona erdi.  Yorumlar

 
Kelebek script kelebek mirc download indir kelebek chat


Sohbet siteleri, Sohbet sitesi, Chat siteleri, Sohbet kanallari, Chat kanallari, chat odalari, cet odalari, Chat sohbet, ankara sohbet, Chat, Sohbet, Yagmurtane


hikaye Roman siir


En İyi En Komik Fıkralar


GÜLMEKTEN KARNINIZA AĞRILAR GİRECEK :)) MÜKEMMEL ŞAKA


dostdiyari.com cafeyurtnet harikasohbet www.dostdiyari.com ßekleriz


dostdiyari.com cafeyurtnet harikasohbet www.dostdiyari.com ßekleriz


dostdiyari.com cafeyurtnet harikasohbet www.dostdiyari.com ßekleriz


dostdiyari.com cafeyurtnet harikasohbet www.dostdiyari.com ßekleriz


dostdiyari.com cafeyurtnet harikasohbet www.dostdiyari.com ßekleriz


Cinsellik |  Diziler |  Filmler |  Fıkralar |  Güzel Sözler |  Haberler |  Hikayeler |  Msn Messenger |  Oyunlar |  Programlar |  Resimler |  Rüya Tabirleri |  Sağlık |  Script Hakkında |  Videolar |  Yemek Tarifleri |  Şarkı Sözleri |  Şiirler

Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır